top of page
  • Izel Fenerci

Yeni Zirve: Ayakkabı ihracatı 10 ayda 850 milyon doları aştı.

Hürriyet’in haberine göre; Türkiye'nin ayakkabı ihracatı 10 ayda 2020 yılının aynı dönemine göre % 23 arttı. TASD ayakkabı ihracatında artışın tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Ocak-ekim döneminde % 23 yükselişle 852 milyon dolara ulaşan ayakkabı ihracatı, ekimde % 14 artışla 87 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. TASD Başkanı Berke İçten ihracat verilerine ve AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İçten açıklamasında Avrupa'nın ikinci büyük ayakkabı ve moda fuarı AYMOD'un bu yıl 65. kez gerçekleştirildiğini dile getirdi. İçten” 60 bin metrekarelik alanda düzenlenen organizasyonda, 400 katılımcı firma tarafından 1.000'den fazla markanın ilkbahar-yaz koleksiyonlarnı sergiledi 26 bin 502 katılımcının ziyaret ettiği fuar kapsamında ayrıca 35'in üzerindeki ülkeden binlerce alım heyetinin ağırlandı.” diyerek fuara dair bilgi verdi.

İçten sözlerine “Özellikle Batı Avrupa başta olmak üzere AB ülkelerinden ve İngiltere'den yoğun şekilde talep gördük. Bu ülkelerle ticari hacmimizi geliştirmek ve ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek istiyoruz. Avrupalının ayağı bize alıştı. Bu doğrultuda 2022'de ayakkabı sektörünün istikrarlı büyümesi devam edecek." ifadesini ekledi.

"66. AYMOD FUARI'NA ŞİMDİDEN HAZIRLANMAYA BAŞLADIK.”

TASD Başkanı İçten ”65'incisi gerçekleştirilen AYMOD'un, yakın coğrafyada yaşayan 600 milyona yakın insanın ayakkabı ihtiyacını karşılar nitelikte. Türk ayakkabı sektörü ağırlığını bu fuarda hissettirdi.” dedi.

Özellikle yakın coğrafyanın ayakkabı tedarikinin gerçekleştirildiği fuara uluslararası ayakkabı sanayisinin de yoğun ilgi gösterdiğini aktaran İçten, şu açıklamalarda bulundu:

"Fuar, uluslararası ayakkabı alıcıları kadar katılımcı firmaları için de eşsiz ticari fırsatlar sundu. Tasarımı, kalitesi ve uygun fiyat politikasıyla dünya ayakkabı sektöründe önemli bir yere sahip olan Türk ayakkabı sanayi, AYMOD'da 65'inci kez bir araya geldi. Ayakkabı sanayisinin ihracatına çok büyük katkıları olan fuar, özellikle salgının ilk döneminde durağanlaşan global ayakkabı ticaretini de tekrar hareketlendirdi."

İçten, 66. AYMOD Fuarı'nın 30 Mart-2 Nisan 2022'de düzenleneceğini kaydederek, fuar için şimdiden hazırlıklara başladıklarını dile getirdi.2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page