top of page
  • Izel Fenerci

Aymod: Ziyaretçi sayısının yaklaşık 30.000'e ulaşması bekleniyor.

Aymod Fuarı'nın başarısının ardından Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Berke İçten 28. Eylül'den 1 Ekim'e kadar sürecek olan fuar ile ilgili World Footwear’a  konuştu.

Bu fuarda bir önceki fuara göre daha fazla katılımcı ve ziyaretçi bekliyoruz" diyen Berke İçten, son Aymod Ayakkabı Moda Fuarı'nın 424 katılımcı firma ve

20 000'den fazla ziyaretçi katılımcı ile tarihi bir rekor kırdığını hatırlattı.

“AYMOD’a ilgi yoğun”

İçten fuar ile ilgili şöyle söyledi;

“Geleneksel pazarlarımız olan Rusya, Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika'dan gelen yoğun katılımcıların yanı sıra, Avrupa ve Batı Avrupa'dan gelen ziyaretçi sayısında önemli bir artış gözlemledik.

28 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek olan edisyon. 3 kıtaya yakın coğrafi konumu, yalnızca her pazardan ziyaretçinin katılımını kolaylaştırır. “

“Avrupa’ya yakın tedarikçiler ile sektörde avantaj sağlandı.”

2021'de Türk ayakkabı ihracatı, özellikle COVID-19 salgını sırasında küresel tedarik zincirlerinin bozulmasının ardından Avrupa'ya yakın tedarikçilere yönelik artan talepten yararlanarak ilk kez 1 milyar ABD dolar sınırını aşarak %22,9 arttı.

Bu yıl, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, sektörü biraz etkiledi ve ilk yarıyılda yaklaşık %18'e ulaşan ihracat ihracat oranıyla. Ancak ayakkabı sanayimiz açısından savaş ortamını değerlendirdiğimizde, Rusya ile ticaretimizin istikrarlı bir şekilde devam ettiğini görüyoruz.

”Ukrayna Savaşı sektörün önünü kesemedi.”

“Ukrayna'ya yapılan sevkiyatlarda düşüş yaşandı ancak durmadı. Bu nedenle, yılın ikinci yarısında artış oranının %20 veya daha fazla olmasını bekliyoruz" diyen TASD Başkanı, sektörün yine de ayakkabı ihracatında yıl sonu belirlenen 1,25 ila 1,3 milyar ABD doları hedefini 1,3 milyar ABD doları seviyesinde tutturmasına olanak tanıdı.

Berke İçten sözlerine şunları da ekledi.

“Ayakkabı sektörümüz yapısal bir değişim ve dönüşüm içerisine girmiştir. Avrupa'dan gelen talep artışı sektörümüzün üretim standartlarını ve tedarik süreçlerini ciddi anlamda iyileştirmeye başladı. Ayrıca ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz artırımlarının tetiklediği resesyon beklentilerinin daha da artacağını düşünüyoruz. Yakın tedarik süreci siparişlerini daha küçük miktarlarda ve hızlı teslimat seçenekleriyle iyileştirin".

“AYMOD her açıdan değerli bir fuar”

World Footwear İçten ile konuşma gerçekleştirdiği haber açıklamasına şu notu ekledi;

“Bu nedenle, bazı ihtiyatlara rağmen, Türk ayakkabı sektörünün tüm hızıyla gelişmeye devam etmesi bekleniyor ve ülkenin en büyük ayakkabı fuarı olan Aymod Fuarı şüphesiz önemli bir rol oynuyor. 33 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen fuarın farklı uluslararası ve dinamik karakteri, Türk firmalarının uluslararası arenada ziyaretçilerle buluşması için "En Önemli Etkinlik" haline getirdi.”14 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page