top of page
  • Izel Fenerci

Amerika’da Artan Ayakkabı Fiyatları Nedeniyle Tüketiciler Bu Bahar Daha Az Para Dökeceğini Belirtti.

Enflasyon ve yüksek ayakkabı fiyatları, tüketicilerin ayakkabı satın alma şeklini doğrudan etkiliyor.

Amerika'nın Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri tarafından bugün yayınlanan ulusal bir bahar araştırması, ayakkabı tüketicilerinin neredeyse yarısının (%48) bu baharda ayakkabılara geçen yıla göre daha az harcama yapmayı planladığını ortaya koydu. Emerson College Polling tarafından New York Moda Ayakkabı Derneği (FFANY) ile ortaklaşa yürütülen ankette, ayakkabı alacak kişilerin %49'unun enflasyon nedeniyle ayakkabı alımlarını ertelediği de ortaya çıktı.

Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun aylık raporuna göre, tüketici fiyatları Şubat ayında bir yıl öncesine göre %8,5 arttı. Bu rakam, Şubat ayındaki %7,9'luk büyümenin üzerindeydi ve Aralık 1981'de sona eren 12 aylık dönemden bu yana en yüksek enflasyon oranını temsil ediyordu. Ayakkabıda da fiyatlar rekor seviyelere ulaşıyor. FDRA verilerine göre ayakkabı fiyatları Mart ayında yıllık bazda %6,6 arttı. Bu, Şubat ayındaki %7'lik artışın ve Mayıs ayındaki %7,1'lik artışın arkasından gelerek, yaklaşık 33 yıl içinde yıldan yıla en hızlı üçüncü artışa işaret ediyor. Erkek ayakkabısı %5,1, kadın ayakkabısı %5,8 ve çocuk ayakkabısı %11 arttı.

Çocuk ayakkabılarındaki artış, 33 yılın en yüksek ikinci artışına işaret ediyor.

Ayakkabı içinde, yükselen fiyatlar çeşitli faktörlere, özellikle de ayakkabı gibi tüketim malları üzerindeki ağır tarifelere bağlanabilir.

FDRA, ayakkabı fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunan külfetli tarifeleri ortadan kaldırması için Biden Yönetimine sürekli olarak baskı yapıyor.

Tüketiciler bu değişikliklerin farkında.

Ankete göre, ayakkabı alışverişi yapanların %68'i daha yüksek ayakkabı fiyatlarını fark etmiş durumda ancak, enflasyonist baskı şimdiye kadar tüketici harcamalarını büyük oranda azaltmamıştı.

ABD Sayım Bürosu bugün, Mart 2022'de perakende ve gıda hizmeti satışlarının toplam 665,7 milyar $ olduğunu ve bir önceki aya göre mevsimsellikten arındırılmış %0,5 ve Mart 2021'e göre %6,9'luk bir artışa işaret ettiğini bildirdi. FDRA anketine göre, ABD'li alışveriş yapanların çoğu (%74), bu baharda kendileri veya aileleri için ayakkabı satın alma olasılıklarının en azından bir dereceye kadar olduğunu söylüyor. Ayakkabı tercihleri ​​söz konusu olduğunda, tüketicilerin kendileri veya aileleri için satın alma olasılığının en yüksek olduğu kategori (%58) spor veya gündelik ayakkabılar olarak belirlendi. Bunu %35 ile moda ayakkabılar, %4 ile iş ayakkabıları izledi.

Online ve fiziksel mağazalar söz konusu olduğunda, alışveriş yapanların %24'ü fiziksel bir mağazadan yeni ayakkabılar satın almayı planladıklarını söylerken, %19'u mağazadan teslim almak için çevrimiçi alışveriş yapacaklarını söyledi. Çoğunluk (%57) tamamen çevrimiçi alışveriş yapmayı planladıklarını söyledi. Erkeklerin %65'i ve kadınların %50'si çevrimiçi alışveriş yapmayı planladıklarını söylerken, kadınların daha büyük bir yüzdesi (%24) erkeklere kıyasla (%14) çevrimiçi satın almayı ve mağazadan teslim almayı planladıklarını söyledi. Daha yüksek fiyatlar göz önüne alındığında, ayakkabı alışverişi yapanların %76'sı, enflasyonun ortasında daha iyi fiyatlar için indirimli perakendecilerden alışveriş yaptıklarını söyledi.

%44'ü daha az alışveriş yapmayı veya satın alma işlemlerini daha sonraya ertelemeyi planladıklarını dile getirdi.9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page