top of page
  • Yazarın fotoğrafıASAP HABER

AYSAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ARPACI, AYSAF'I DEĞERLENDİRDİ…

18-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen AYSAF'ı, AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kadir Arpacı Değerlendirdi.

Arpacı fuara dair şu yorumlarda bulundu:

''Son yıllarda, ihracatını arttıran ayakkabı sektörümüz ve artan üretim kapasiteleri ile ülkemizin ön plana çıktığını görüyoruz. Sektörümüzün dünya markası haline gelen iki önemli organizasyonu AYMOD ve AYSAF Fuarları’nın ise gün geçtikçe büyüyen yapısı dikkat çekici bir özellik sergiliyor. Dünya ticaret hacmi 150 milyar dolar olan ayakkabı sektöründe 6. sırada yer alan ülkemizin ayakkabı ihracatı, 2019 yılında 932 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'de ihracat dahil ayakkabı sektörü hacmi 7 milyar dolar civarında ve bu rakamın 5-5,5 milyar dolarını ayakkabı yan sanayicileri üretiyor. 2020 yılının ilk 9 ayında 620 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörümüzün 2020 yılı hedefi 1 milyar dolar civarında.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs salgınının yarattığı önlemler dolayısıyla ekonomimizde ve sektörümüzde zor bir dönemden geçiyoruz. Özellikle aşının yaygınlaşması ve etkinliğinin artması, ziyaretçilerin seyahat kısıtlamalarını ortadan kaldıracaktır. 2021 fuarlarının 2019 yılı sayılarını yakalayacağını hatta bekletilmiş talepler nedeniyle üzerine çıkacağını düşünüyorum.

63. AYSAF Fuarını katılımcı sayısı itibariyle yaklaşık %15’lik bir azalmayla gerçekleştirdik. Pandemi sebebiyle yabancı ziyaretçi sayısında azalma zaten beklediğimiz bir durumdu, buna rağmen bir önceki fuara oranla, yabancı ziyaretçi sayısı %50 civarında azaldı. Yerli ziyaretçi sayısı ise bir önceki fuarla aşağı yukarı aynıydı, büyük bir değişiklik olmadı.

Fuarımızda Covid -19 sebebiyle, katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığı güvence altına alınarak, olası risklerin bertaraf edilmesi için devletin ve Uluslararası Fuarlar Birliği'nin (UFI) belirlediği yeni normale dönüş kriterleri kapsamında bir dizi önlem hayata geçirildi. Bu kapsamda, fuara giriş ve çıkış noktaları yeniden düzenlendi ve fuar girişlerinde vücut ısısı kontrolü yapılıyor. Havalandırma sistemlerinde harici hava kullanılarak içerideki hava sürekli temiz tutuluyor. Aynı anda fuar alanında bulunacak kişi sayısı "10 metrekareye 1 ziyaretçi" şeklinde sınırlandırıldı. Tüm stantlarda ve ortak alanlarda dezenfektan bulunduruluyor. Fuara girişlerde katılımcı, ziyaretçi ve görevlilerin HES kodu sorgulaması yapılıyor. AYSAF Fuarımızı aldığımız önlemlerle tüm olası riskleri azaltarak gerçekleştirdik.''

40 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page