top of page
  • Yazarın fotoğrafıASAP HABER

Bangladeş Üretimi Ayakkabılar, ABD'de Yer Alacak

Hazır giysilerin yanı sıra, Bangladeş'te üretilen ayakkabılar artık yavaş yavaş ABD pazarını ve dünyanın farklı ülkelerindeki diğer pazarları yakalıyor. ABD ticaret departmanının Tekstil ve Konfeksiyon Ofisi'ne (OTEXA) göre, yalnızca dört yıl içinde Bangladeş'ten ABD'ye ihraç edilen ayakkabı sayısı iki katına çıktı. OTEXA verileri, Bangladeş'in 2014 yılında 61,4 milyon dolar değerinde ayakkabı ihraç ettiğini ortaya koyuyor. 2018'de bu rakam, 133,2 milyon dolara yükseldi ve bu 2017'den yüzde 14,93 veya 19,9 milyon dolar daha fazla. İhracatçılar, Vietnam'daki üretim maliyetleri arttıkça ABD markalarının Bangladeş'ten daha fazla ayakkabı aldığını söylüyor. Vietnam, ABD'de Çin'den sonra ikinci en yüksek ayakkabı ihracatçısı olarak görülüyor. Ancak OTEXA raporu, Bangladeş'ten yapılan ihracat hacminin artmış olmasına rağmen, miktarın ABD pazarı bağlamında hala çok küçük olduğunu gösteriyor. ABD 2018 yılında toplam 2,44 milyar ayakkabı ithal etti. Bangladeş 2018'de ABD'de sadece 5,1 milyon çift ayakkabı ihraç etti. 2019'un ilk iki ayında Bangladeşli şirketler 961.000 çift ayakkabı ihraç etti. Diğer ülkelere de ayakkabı ihracatı artıyor.


Bangladeş, son mali yılda 560 milyon dolar değerinde deri ayakkabı ihraç etti. Artış yüzde 5,33 oldu. Mevcut mali yılın ilk dokuz ayında (Temmuz 2018 - Mart 2019), büyüme yüzde 7,86'ya yükseldi. O dönemde ihracatın parasal değeri 458,7 milyon dolardı. Ayrıca tüccarlar 240 milyon dolarlık deri olmayan ayakkabı ihraç etti. Apex, Bay ve Leatherex Ayakkabı dahil olmak üzere 100'den fazla Bangladeşli şirket, ayakkabı ihraç ediyor. Toplamın yaklaşık yüzde 60-65'i Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor. Yüzde 17-18'i ABD'ye, yüzde 6-7'si ise Japonya'ya ihraç ediliyor.

“Bir başka ünlü giyim markasının Amerika'daki tedarik departmanının başkanı da birkaç hafta önce Dakka'ya geldi. Hazır giyim fabrikalarının sahipleriyle buluştu ve Bangladeş'ten ayakkabı almaya ilgi gösterdi. Ancak Bangladeş, ihraç konusunda deri ayakkabı sektöründe diğer ülkelere göre büyük bir farkla geride kalıyor. Ülke geçen yıl sadece 800.000 çift deri olmayan ayakkabı ihraç etti. “Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler, deri ayakkabıların yüksek fiyatı nedeniyle deri olmayan ayakkabı satın alıyor. Ancak, Bangladeş Mamul Deri, Deri Ürünleri ve Ayakkabı İhracatçıları Birliği (BFLLFEA) eski başkanı M Abu Taher, ''Fabrikalarımızın çoğu deri olmayan ayakkabı ihracatı konusunda rekabet edemiyor ”derken ek olarak "Deri ayakkabı ihracatçıları hükümetten yüzde 15 nakit teşvik alıyor, ancak deri dışı ayakkabı ihracatçılarına böyle bir yardım yok" dedi. Taher, sektör için hükümetten yardım istedi. Bangladeş'in en büyük ayakkabı ihracatı yapan şirketlerinden biri olan Apex, Footwear'ın genel müdürü Syed Nasim Manzur, Prothom Alo'ya verdiği demeçte, “Bazı ABD markaları Bangladeş'ten tedariki artırdı. Eskisinden daha fazla iş emri veriyorlar ve bu ihracat hacmini artırdı. "Ayrıca, AB ülkelerindeki talebin düşmesi nedeniyle genel ihracatın beklendiği gibi artmadığını söyledi. Syed Nasim Manzur, “Büyük markalar sadece Deri Çalışma Grubu (LWG) onaylı tabakhanelerden deri satın alıyor. Apex’in tabakhanesi Bangladeş’teki tek tabakhanedir. Ülkedeki ayakkabı ihracatçılarının çoğunun ithal deriye bağımlı olmasının nedeni budur. ”dedi.


Ayrıca LWG'nin onayını almak için Savar, Hemayetpur'daki tabakhanelerin kalitesini yükseltmek için derhal girişimde bulunmaya vurgu yaptı.

Kaynak:Prothomalo


47 görüntüleme0 yorum

תגובות


bottom of page