top of page
  • Izel Fenerci

Dr. Martens İlk Kez Yıllık Gelirde 1 Milyar Pound'a Ulaştı.

Dr. Martens yeni bir kilometre taşını işaret ediyor - ilk kez yıllık gelirde 1 milyar İngiliz Sterlini'ne (cari borsaya göre 1,25 milyar dolar) ulaşıyor. CEO Kenny Wilson yaptığı açıklamada, bu dönüm noktasına ulaşmanın markanın "gücünün kanıtı" olduğunu, uzun süredir devam eden "DOCS" stratejisinin ve dünya çapındaki çalışanlarının sıkı çalışmasının ve özverisinin olduğunu söyledi. Wilson, "Artan ölçeğimizi desteklemek ve ikonik markamızın gücünden yararlanmak için işe ve çalışanlarımıza sürekli yatırımla destekleyeceğimiz kanıtlanmış DOCS stratejimizin başarılı bir şekilde uygulanmasına odaklandık" dedi. İngiliz ayakkabı şirketi, 2022'de 908,3 milyon pound (1,1 milyar $) olan gelirin 2023 mali yılında yüzde 10 artarak 1 milyar pound'a (1,25 milyar $) yükseldiğini bildirdi. Dr. Martens, yılda 13,8 milyon çift ayakkabı sattığını kaydetti. , bir önceki yıla göre yüzde 2 düşüş. Yıl için yüzde 16 artışla 520,7 milyon pound'a (652,7 milyon $) ulaşan kanal bazında doğrudan tüketiciye, şu anda şirketin gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyor. Toptan satış, yıl için yüzde 4 artışla 479.6 milyon pound'a (601.2 milyon $) yükseldi. Bölgesel olarak, Dr. Martens, bölgedeki birkaç "operasyonel hatanın" ardından ABD'de tökezledi. Wilson yaptığı açıklamada, zorlu bir tüketici ortamının zemininde, şirketin ana batı kıyısı dağıtım merkezinin Portland, Ore.'den Los Angeles, Kaliforniya'ya taşınmasını "yetersiz bir şekilde uyguladığını" ve bunun dördüncü çeyrek toptan sevkiyatlarını etkilediğini kaydetti.


Wilson ayrıca şirketin ABD'de iyi büyüyen ancak botlara yeterince odaklanmayan ayakkabı ve sandaletlere fazla odaklanan pazarlama kampanyalarını yürütürken hatalar yaptığını söyledi. Bu, Amerika'da çizme gelirinin düşmesine ve şirket için genel çizme satışlarının geri çekilmesine yol açtı. Wilson, "Ayrıca, e-ticaret uygulamamız yeterince güçlü değildi" dedi. "Amerika'da planlanandan daha zayıf olan bu performans, Grup düzeyinde uyguladığımız fiyat artışlarının maliyet enflasyonunu tam olarak karşılamadığı anlamına geliyordu." Dahası, yönetici, Dr. Martens'in zorlu ortam göz önüne alındığında Amerika için çok fazla envanter sipariş ettiğini kaydetti. Bununla birlikte, Wilson, Amerika'daki envanterin ağırlıklı olarak en çok satan, süreklilik, siyah botlar ve ayakkabılar olduğunu, bu nedenle doğru boyuttaki envanter seviyelerine ulaşmak için 2024 mali yılının ikinci yarısına kadar sürse de, minimum indirim yapılma durumu ğolduğunu söyledi. Wilson, "Bu sorunların neden oluştuğunu anlamak için ayrıntılı incelemeler yaptık ve öğrenilen dersleri işletmeye dahil etmeye başladık" dedi. "Orada ekibin önemli ölçüde güçlendirilmesi de dahil olmak üzere Amerika'daki sorunları çözüyoruz ve Amerika'yı iyi bir büyümeye döndürmek bir numaralı operasyonel önceliğimizdir." Tersine, Dr. Martens EMEA bölgesinde ve onun ana pazarı olan Birleşik Krallık'ta çok başarılı oldu. Wilson, "Yıl sonuna doğru 14 franchise mağazasını başarılı bir şekilde sahibi olunan ve işletilen mağazaya devrettiğimiz Japonya'da da iyi bir ivme gördük" dedi. Japonya'nın kazanımları, şirketin anlaşmanın sona ermesinden önce Çin distribütörüne satışları durdurma kararıyla kısmen dengelendi.


Ürün kategorileri genelinde Wilson, botların yıl içinde yüzde 10 düşmesine rağmen şirketin tüm bölgelerde ayakkabı (yüzde 51) ve sandalette (yüzde 54) "iyi bir büyüme" kaydettiğini belirtti. Şirket bundan sonra üç büyük franchise'ında (1460 krampon, 1461 ayakkabı ve Chelsea krampon) büyümeye odaklanmaya devam edeceğini söyledi. İleriye bakıldığında şirket, gelir ve karının 2024 mali yılının ikinci yarısına doğru normalden daha ağırlıklı olmasını bekliyor. Yılın ilk yarısının gelirinin, 2023 mali yılının aynı dönemiyle büyük ölçüde uyumlu olması bekleniyor. 2024 mali yılının tamamı için Dr. Martens, orta ila yüksek tek haneli gelir artışı bekliyor.


1 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page