top of page
  • Izel Fenerci

Enflasyon Perakendeyi Vurdu.

Enflasyonla mücadele için alınan tüketim kısıtlayıcı tedbirler ve vatandaşın azalan alım gücü, iç talepte ciddi bir daralma yarattı. Tüketiciler artık alışverişlerinde düşük fiyatlı ve kampanyalı ürünlere yöneliyor. AVM ve mağaza ziyaretlerinin alışverişe dönüş oranı da belirgin şekilde azaldı.

Bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Perakende Günleri'nde konuşan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Nuri Şapkacı, mart ayından bu yana satın alma gücü düşen tüketicilerin küçük miktarlı alışverişlere yöneldiğini söyledi. Şapkacı, kuyum ve kozmetik gibi kategorilerde yüzde 100'lere varan artışlar olduğunu belirtti. Ramazan ayında ziyaretçi sayısında yüzde 50 artış olmasına rağmen, bu artış satışlara sadece yüzde 35 oranında yansıdı. Turist sayılarının alışverişe nasıl etki edeceği önümüzdeki dönemde önemli olacak.

Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, 2024'e kötü başladıklarını ve iç talepteki daralmanın en büyük sorun olduğunu ifade etti. Ek taksitlerin kaldırılması mobilya ve beyaz eşya gibi yüksek fiyatlı ürünlerin satışlarını olumsuz etkiledi. Bu durum üretime de yansıdı. Parasal sıkılaşmanın artmasıyla iç talepteki daralma perakende sektöründe risk oluşturuyor. Mağaza yatırımları durma noktasına geldi. 2024 yılı hedefleri arasında adet bazında küçülmemek var. Ülke ekonomisi ciddi bir enflasyon süreci yaşıyor.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Ünal Dölek, enflasyon ve alım gücündeki düşüş nedeniyle 45 yaş üstü tüketicilerin restoranlardan çekildiğini belirtti. Dölek, artık yaşlı kesimi restoranlarda görmediklerini, 16-25 yaş grubunun günlük 250 TL harcama kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Yemek fiyatlarının Avrupa seviyesinde olduğunu ifade eden Dölek, turiste yapılan satışların toplam içindeki payının yüzde 10'dan yüzde 3.5'e düştüğünü kaydetti. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise sektörde fiyatlama davranışlarının bozulduğunu ve enflasyonun arkasına saklanarak yüksek zamlar yapıldığını belirtti.


0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page