top of page
  • Izel Fenerci

Gulden Adidas’a CEO Olarak Geliyor.

Adidas AG, Puma'nın CEO'su Bjørn Gulden'in 1 Ocak 2023'ten itibaren Adidas’a yönetim kurulu üyesi ve CEO'su olarak atanacağını bildirdi. Cuma günü, Puma, Gulden'in 2022'nin sonunda Puma'nın CEO'su olarak görevinden ayrılacağını ve 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere halefi olarak Haziran 2021'den bu yana Puma'nın ticari direktörü Arne Freundt'u işe aldığını söyledi. Magazin, önce Gulden'in Adidas ile görüştüğünü bildirdi ve Adidas daha sonra bu tartışmaları doğruladı. 8 Kasım günü Puma SE, Denetleme Kurulunun kendisini "Puma SE'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su" olarak seçtiğini açıklayarak Freundt döneminin zamanlamasını uzattı. 22 Ağustos'ta, 2016'dan beri Adidas'ın başkanı olan Kasper Rorsted, halefinin işe alınmasının ardından 2023'te görevinden ayrılacağını duyurdu. Adidas Salı sabahı yaptığı açıklamada, Rorsted ve Denetleme Kurulu'nun 11 Kasım 2022'de sona erdikten sonra CEO görevinden ayrılacağını ve şirketten 31 Aralık 2022'ye kadar ayrılacağını kabul ettiğini söyledi.

Adidas AG Denetim Kurulu Başkanı Thomas Rabe. “Adidas, Gülden'in 2013'ten beri Puma SE'nin CEO'su olduğunu kaydetti. Ayrıca 1992'den 1999'a kadar Adidas'ta Giyim ve Aksesuar kıdemli başkan yardımcısı olarak çalıştı. Aynı zamanda Danimarkalı mücevher markası Pandora'nın CEO'su ve genel müdürüydü. Avrupa'nın en büyük ayakkabı perakendecisi Deichmann'ın kurucusu, Rack Room Shoes'un başkanı ve açık hava giyim şirketi Helly Hansen'de çeşitli yönetim pozisyonlarında bulundu. Aynı zamanda Danimarka'nın en büyük gıda perakendecisi olan Salling Group'un Yönetim Kurulu Başkanı. “Bjørn Gulden'i Adidas'ta tekrar ağırlamaktan çok memnunuz. Bjørn Gulden, spor malzemeleri ve ayakkabı endüstrisinde yaklaşık 30 yıllık bir deneyim getiriyor. Sonuç olarak, sektörü son derece iyi tanıyor. Spor ve perakendede zengin bir ağdan yararlanıyor. Bjørn Gulden, 1990'larda Adidas'a yedi yıl boyunca başarıyla hizmet etti. Puma'nın CEO'su olarak markayı yeniden canlandırdı ve şirketin sonuçları kaydetmesine öncülük etti. Adidas AG Denetim Kurulu, Bjørn Gulden'in Adidas'ı yeni bir güç çağına taşıyacağına inanıyor ve başarılı bir işbirliğini dört gözle bekliyor, ”dedikten sonra konuşmasına eklemede bulundu;

“Adidas'taki büyük başarıları için Kasper Rorsted'e teşekkür etmek istiyoruz. Şirketi stratejik olarak yeniden konumlandırdı ve dijital dönüşümünü hızlandırdı. Adidas, dünyanın en büyük spor malzemeleri pazarı olan Kuzey Amerika'da satışlarını ikiye katladı. Ayrıca Adidas, sürdürülebilirlik ve şirket genelinde çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konularında liderlik konumunu güçlendirdi. TaylorMade, CCM Hockey ve Reebok'un başarılı bir şekilde elden çıkarılmasının ardından şirket artık çabalarını ana markası Adidas'a odaklayabiliyor. Kasper Rorsted'e gelecekteki çabaları için en iyisini diliyoruz," diye devam etti.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page