top of page
  • Izel Fenerci

H&M  Rusya’daki Faaliyetlerine Son Veriyor.

H&M’in Rusya'daki faaliyetleri son buluyor.

Perakende devi H&M Ukrayna Rusya işgalinin ardından Rusya’yı terk eden firmalar listesine katıldı.

Şirket, mevcut halde olan operasyon ile ilgili güçlükleri ve belirsiz bir geleceği göz önünde tuttuklarını belirterek, 18 Temmuzda ülkedeki faaliyetlerini sona erdirme sürecin başlatılmasına dair karar verdiğini duyurdu.

H&M, Ukrayna işgalinin ardından ardından mart ayı başında Rusya'daki faaliyetlerini durdurmuştu. Rusya, H&M'in en büyük altıncı pazarı olarak biliniyordu.

2009'dan beri Rusya'da faaliyet gösteren H&M Group, mevcut koşullar ile bu  işin devam edemeyeceğinden ve bu sebeple birçok çalışanın hayatının etkilenmesinden üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Şirket, odaklarının operasyonların kontrollü bir biçimde sona ermesini sağlamak ve ilgili tüm meslektaşlarını önümüzdeki aylarda mümkün olan en güzel şekilde desteklemek olduğunu açıkladı.

Kapatma sürecinin bir parçası olarak, Rusya'da kalan envanteri bitirebilmek için fiziksel mağazalarını kısa süreliğine yeniden açılması amaçlanıyor.

Tüm tasviye işlemlerinin, H&M grubu için yaklaşık olarak toplamda 2 milyar İsveç Kronu (191,3 milyar dolar) tutarında maliyeti olması bekleniyor. Bu paranın yaklaşık 1 miyar İsveç Kronu nakit akışı etkisine sahip olacak.

Şirket resmi sayfasında yaptığı açıklamaya göre;

Tutarın tamamının, 2022'nin üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçlara tek seferlik harcama olarak ekleneceğini dile getirdi.

2022'nin ikinci çeyreğinden itibaren ise Rus rublesi cinsinden grup içi alacak meselesine ilişkin gerçekleşmemiş kur kazançlarındaki 353 milyon İsveç Kronunun tersine çevrilmesi tek seferlik harcamaya eklendiği” belirtiliyor.

H&M Group CEO'su Helena Helmersson konu ile ilgili; “Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, mevcut durum göz önüne alındığında Rusya'daki işimize devam etmenin imkansız olduğunu görüyoruz. Bunun meslektaşlarımız üzerinde yaratacağı etkiden dolayı çok üzgünüz ve tüm sıkı çalışmaları ve özverileri için çok minnettarız. Ayrıca, müşterilerimize yıllardır verdikleri destek için teşekkür etmek istiyoruz” şeklimde açıklamada bulundu.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page