top of page
  • Izel Fenerci

Kadınlar için istihdamda pozitif ayrımcılık olacak.

Kadınlar için  istihdamda bu sefer pozitif ayrımcılık olacak.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre ;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile başlatılan, ihracat odaklı istihdama yönelik katkı sağlayacak nitelikli iş gücünü desteklemek amacıyla bir program başlattı. Başlatılan ‘Üretim Sürecine Katılım’ programının bu ikinci ayağı Bursa’da gerçekleşti.

Bakan Bilgin, kadın istihdamı için pozitif ayrımcılık oluşturacak 50+1 programı ile ilgili bilgileri kısa süre içinde  belirteceğini duyurdu.

Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

“Üretim Sürecine Katılım: Yeni bir istihdam modeli başlıyor” başlığı altında sürdürülen toplantının açılış töreninde Bakan Bilgin komuştu. Bilgin, “Bu program istihdam açığını ortadan kaldıracak bir programdır. Amacımız yılsonuna kadar tüm ülkeye yayarak, sanayide 50 bin yeni istihdam üretmek. Başarılı olacak bu program, sanayide çeşitli sektörde yetişmiş iş gücü sağlayacak. Hedefimiz, yetişmiş iş gücünü sanayiye kazandırmak” dedi. Bununla birlikte konuşmasına devam eden Bilgin;

“Ekonomik kriz, enerji merkezli kriz, bölgemizde çıkan tahıl ve enerji sorunları ön plana çıktı. Ancak ülke olarak pandemi döneminde büyüme hızımızla ayrıştık. Sanayideki büyümemiz geçen ay 9,1 oldu. İmalat sanayinin tüm sanayideki büyümeyi sürüklediğini gördük. Türkiye, karşılaştığı sorunları üretim gücüyle aşabileceğini bugüne kadar gösterdi. Genç nüfusun istihdama katılması, ekonominin yeni iş imkanları üretmesi, ekonominin talep ettiği nitelikte iş gücünün ortaya çıkması durumundaki sorunların çözülmemesi mümkün görünmüyor” şeklinde konuşmasını sürdürdü;

“Üretim Gücünü Arttırmak Sorunların Tek Çözümü”

“Türkiye’deki enflasyon yüzde 80’lere ulaştı ve bu ciddi bir sorundur” diyen Bakan Bilgin, “BU sorunun en önemli kaynağı döviz talebidir. Döviz fiyatlarındaki dalgalanmaların dışında bir başka yük de enerji fiyatlarının tahmin ettiğimizin üzerine çıkması. Yüzde 100’ün üzerinde artan petrol fiyatları, enerji maliyetlerini artırdı. Bu durum yılsonunda öngörüyoruz ki; ekonomiye 50 milyar doların üzerinde ilave yük getirecek. Bunun dışında tabi marketlerde de bu sorunu görüyoruz; ancak bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Bu sorunların çözüm yolu Türkiye’nin üretim gücünün artması. İstihdam, sanayi, yatırım ve üretim arasındaki ilişkiyi sağlayacak en önemli unsur olan beşeri boyutunu, yani emek boyutunu desteklememiz ve emeğin sosyal bakımdan korunmasını sağlamamız gerekiyor” dedi.

“İş ve Eğitim Hayatında İstihdam”

“Çalışma Bakanlığı emeğin yanında Eğitimle istihdam sağlama ve doğrudan istihdam projelerimiz var. Sanayi kuruluşlarımızla iş arayanları bir araya getiriyor ve üç ya da altı ay destek veriyoruz. Bu programların Türkiye geneline yayılmasını planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Bursa’yı bu kapsamda bir başka program için de ziyaret edecek ve kadına ağırlık veren 50+1 istihdama pozitif ayrımcılık oluşturacak bir programı daha açıklayacağız” dedi.

“İş Gücü Talebi Firmaları düşündüğümüzde Bursa’da çok fazla”

Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bursa gelişirse, üretirse, kazanırsa; Türkiye üretir, gelişir, başarır ve kalkınır. Türkiye globaldeki dostlarına güven vermeye devam ediyor. 2022 Nisan ayı için sigortalı çalışan 840 bin 631, kayıtlı işyeri 86 bin 987, İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 113 bin 438, özel sektör açık iş sayısı 60 bin 206 oldu” dedi.

“Açıklama EYT Çalışması Bittiğinde Gelecek”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili konuştu. “EYT dosyası önümüzde ve ileriki günlerde tamamlanacak. Türkiye’nin her sosyal meselesi bizim önümüzdedir. Bunların üzerinde çalışıyoruz, bunların üzerinde çözüm yolları üretiyoruz. Formüller buluyoruz. En uygununu tamamladığımız gün, daha önce 3600’de yaptığımız gibi, asgari ücrette yaptığımız gibi onlarla ilgili açıklama yapacağım. EYT var, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım’ diyerek sözlerini noktaladı.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page