top of page
  • Yazarın fotoğrafıASAP HABER

KARA LİSTE AFFI GELİYOR.

Karşılıksız Çek ve Protestolu Senet ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması ile ilgili Yasa Ocak 2009’da çıkmıştı. Bu yasa Yaklaşık 14 seneden bu yana çıkan en kapsamlı düzenleme olacak

Bu karardan 10 milyon kişi ve şirketin yararlanacağı belirtildi.

Bu haktan, anapara ve taksit ödeme tarihi 1 Ekim 2022’den önce olan kişiler ve şirketler yararlanacak. Borç nedeni ile kredi puanları düşen vatandaşlara sicili düzeltme şansı tanınıyor. Borçlarını 1 Temmuz 2023’e kadar ödeyen ya da yapılandıranların, Bankalar Birliği Risk Merkezi’ndeki kayıtları artık olmayacak.

HUKUKİ KORUMA OLACAK

Kredi ve finansal kuruluşların, bu kişiler veya şirketlerle yaptıkları geçmiş dönem performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar yok sayılarak işlem yapılacak.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde eskiye ait hiç bir durum gözetilmeyecek. Bu konuda işlem yapan finans kuruluşları için bu süreçten dolayı hukuki ve cezai yaptırım olmayacak.

TEMMUZ 2022 ile 4 MİLYONU AŞTI.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin raporlarına göre Temmuz 2022 ile birlikte borcunu ödemeyen 4 milyon 144 bin kişiyi buldu. Protesto edilen senet sayısı ise 2022’de 206 bin 419ya yükseldi.

Protesto edilen ve Mali boyutu 7 milyar 81 milyon lirayı bulan senetlerden 1 milyar 248 milyon liralık bölümü ödendi.

Mali boyutu 2021’de 12 milyar lirayı bulan yaklaşık 420 bin senet protesto edilirken Aynı raporlarda 2021’de ayda ortalama 3 bine yakın kişi ve şirkete çek yasağı görüldü.

Yeni gelen düzenlemelere göre;

Hazırda devam eden dosyalar ve borçlarını ödedikleri halde sicilleri olumsuz görünen kişi ve şirketlerle toplamda 10 milyona yakın vergi mükellefini kapsayacağı düşünülüyor.


21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page