top of page
  • Izel Fenerci

Yeni Sahte Ürün Pazarı: 40 Yıllık Mahmutpaşa

Hazırgiyimde fiyatların geçen yıla göre iki katına çıkması ve alım gücündeki zorluklar, Mahmutpaşa’nın kaderini değiştirdi.

Yabancı turist artışı ve Mahmutpaşa’ya olan ilgi mağazaları sahte ürünlere yöneltti.

Yerli tüketicinin ayağını Mahmutpaşa’dan kesmesi, yabancı turistin bölgeye artan ziyareti, mağazaların sahte ürünlere yönelmesine yol açtı.

Daha önce no-name yerli markaların bulunduğu bölgede şimdi lüks markaların taklit ürünleri yer alıyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre bölge esnafı, işlerin geçen yıllara göre önemli oranda düştüğünü dile getirdi.

AVM markalarına göre pahalı fiyatları olduğu için yerlinin sadece düğün dönemlerinde çeyiz alışverişine geldiğini belirten esnaf, bu durumun taklide yönelimi bir anlamda mecbur bıraktığını açıkladı.

Arama ve el koyma kararı etkisiz

Lüks giyim markalarının hukuki temsilciliğini yapan Avukat Vehbi Kahveci, son 2 yıldır uygulamadan kaynaklı büyük problemler yaşadıklarını söylediği belirtildi.

Kişilerin her şekilde başvuruda bulunsalar da arama ve el koyma kararı aldıramadıklarını belirtti.

Sahte ürün satan tüm noktaların tespit edildiği, kimin nasıl iş yaptığını bildiklerini belirten Kahveci olaylara müdahale edemediklerini dile getirdi.

Sahte ürün alışverişinin Kapalı çarşı ve benzeri gibi yoğun olduğu alanların hiç birinde bu işlemlerin yapılamadığı biliniyor. Bu durum sahte ürünlerin salgın sonrasında büyük bir sıçrama yapmasına yol açtı.

Konu ile ilgili Kahveci’nin düşünceleri ” Bu tarz bölgelerde belediyeler kabahatler kanunu çerçevesinde işlem yapabiliyor ancak onlar da yeterli bilince sahip olmadığı için bu çalışmaları yapmıyor.”oldu.


Türk markaları için büyük tehdit

“Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı ve lüks markaların çatı kuruluşu Tescilli Markalar Derneği’nin Başkanı İzzet Stamati, söz konusu uygulamaların salgın sonrası taklit ürün pazarının Türkiye’de 3 kat büyümesine neden olduğunu söyledi.

Taklit konusunda Türkiye 3.Sırada

“OECD raporlarının da bunu desteklediği belirtildi.

Geçen yıl yayınlanan OECD raporuna göre; Türkiye, sahte ve taklit üründe Çin ile Hong Kong'dan sonra üçüncü sırada geliyor.

İzzet Stamati,”Bu durumun yakın zamanda yerli markaları da tehdit eder duruma geleceğini. Vakko gibi bir firmanın sırf bu nedenle toptan satışa son verdiğini ve pazar yerlerinden de çekildiğini” belirtti. Ek olarak Bu konuda hiçbir şekilde herhangi bir mücadeleye girilmediğini vurgulayan Stamati

“Turist de bu mallara rağbet gösteriyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde taklit olayı Turquality desteği alan Türk markalarını da zorlayacak. Yerli markalar yabancılar ile rekabet edemedikleri için gümrük vergileri konulmuştu. Ancak şu an tüm markaların bire bir taklitleri yapılıyor. Rekabet şartları bozulacak. Türk markaları yabancı markaların taklitleriyle bile mücadele edemeyecek duruma gelecek. Hatta yakın zamanda kendi taklitleriyle karşılaşacaklar” diyerek ön görüsünü açıkladı.

Bölgede bulunan mağazaların içinde Louis Vuitton, Balmain, Burberry gibi markaların bire bir taklit tişörtlerinin 20 euroya satıldığı biliniyor.

Habere göre, Görevlilerin bu ürünlerin yurtdışından geldiğini ve dışarda bulunan benzer ürünlerin ise Türkiye’de üretildiğini, fiyatlırının ise 180 TL olduğunu söyledi.

Louis Vuitton ve benzeri markaların sahte küçük el çantaları 240 TL ’ye, bir boy büyüklerinin ise 320 TL’ye ,

Eşofman takımlarının 350 TL‘ye satıldığı belirtildi.

Mahmutpaşa'da sahte ürün fiyatları 100-1000 TL arasında değişiyor.
26 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page